Bio jehněčí a kůzlečí

Bio jehněčí a kůzlečí maso pochází z ekologických farem v Bílých Karpatech.

Jehněčí a kůzlečí maso splňuje dnešní požadavky na zdravou a plnohodnotnou výživu svojí vysokou biologickou a dietetickou hodnotou. Pro své vlastnosti je vhodné pro diabetiky, rekonvalescenty, děti i starší generaci. Vyznačuje se, kromě své typické vůně a chutí, lehkou stravitelností, vysokým obsahem důležitých esenciálních aminokyselin, vitamínů a minerálních látek. Díky svému složení rovněž příznivě ovlivňuje metabolismus cholesterolu, a tak plně vyhovuje současným trendům v gastronomii.

Někdo vytýká skopovému jeho osobitou vůni, řekněme si hned, že je to především předsudek, protože naopak v mnoha zemích je skopové oblíbeno právě pro toto osobité aróma, např. v Jugoslávii, Mexiku, ale i ve Španělsku, Anglii... . Stačí si na ni zvyknout, ale chceme-li ji potlačit v našich receptech najdete několik návodů, jak toho dosáhnout, ať už tepelnou úpravou, nebo použitím zvláštního koření. Nejčastějším kořením k potlačení vůně skopového masa je česnek.

I když skopové maso obyčejně neobsahuje velké množství tuku, má jeho tuk tu vlastnost, že poměrně rychle stydne. Proto dáváme skopové maso ještě horké na předem nahřáté talíře.

Pro kulinářskou úpravu je důležité mít maso optimálně vyzrálé, protože kdybychom upravovali maso úplně čerstvé (snadno ho poznáme podle toho, že když do něho zaboříme prst, jamka se ihned vyrovná), bylo by při vaření tuhé a nezkřehlo by ani dlouhým vařením.

Ceník

Jehně celé s kostmi  1 kg 199,90
Kýta s kostí   1 kg   249,90
Plec s kostí   1 kg   209,90
Hřbet   1 kg   249,90
Kolínko 1 kg   199,90
Krk s kostí  1 kg   189,90
Žebro  1 kg   159,90
Kýta bez kosti 1 kg   369,90
Naložené jehně na gril  1 kg   229,90

 

Recepty:

recepty.eu
recepty.centrum.cz

Některé vybrané recepty:

JEHNĚČÍ MASO NA VÍNĚ

Potřebujeme: 600 g jehněčího masa, sůl, 6 lžic oleje, 2 lžíce másla, 300 g kořenové zeleniny, cibuli, 5 zrnek pepře a nového koření, bobkový list, lžičku octa, 2 dl červeného vína, mouku.

Cibuli nakrájíme nadrobno a spolu se zeleninou ji osmahneme na rozehřátém oleji a másle. Přidáme na kostky nakrájené maso, opečeme, zalijeme vodou, osolíme, přidáme koření a ocet, přikryjeme a zvolna dusíme, až je maso měkké. Maso vyjmeme, šťávu vydusíme na tuk, zaprášíme moukou, osmahneme, zalijeme vodou a dobře provaříme. Šťávu přecedíme, zalijeme vínem a necháme přejít varem. Maso přeléváme na talířích omáčkou.

SKOPOVÝ GULÁŠ

Potřebujeme: 800 g skopové plece, 400 g kořenové zeleniny, 3 cibule, kedluben, 800 g brambor, 5 dl vývaru z masoxu, lžičku soli, pepř, lžíci petrželky.

Maso nakrájíme na kostky, cibuli a zeleninu na plátky a oloupané brambory na kostky. Do kastrolu rozložíme maso, přidáme vrstvu cibule a zeleniny, osolíme, opepříme, zalijeme vývarem, vložíme do trouby a přikryté zvolna dusíme, až je maso měkké. Přidáme brambory, podle potřeby podlijeme a dusíme do měkka. Při podávání zdobíme na talířích sekanou petrželkou.

JEHNĚČÍ KOTLETY PO ANGLICKU

Potřebujeme: 4 jehněčí kotlety, 2 cibule, sůl, 80 g másla.

Kotlety lehce naklepeme, u kosti na krajích nařízneme, aby se nekroutily a naskládáme do kameninového hrnce, vydatně proložené nastrouhanou cibulí. Necháme 1 až 2 hodiny marinovat a pak na polovině rozehřátého másla rychle na jedné straně opečeme. Na každou dáme další kousek másla, obrátíme a pečeme po druhé straně. Zmírníme oheň a dopečeme do měkka. Pečeme i s cibulí, v níž jsme kotlety marinovali. Podáváme s vařenými brambory, politými vypečenou šťávou a omaštěnými trochou másla.

POLÉVKA Z JEHNĚČÍCH DRŮBKŮ

hlava, vnitřnosti, 2 l vody, sůl celer, petržel, mrkev, 1 men¬ší cibule, 40g hladké mouky, 40g másla muškátový květ, 1 žloutek, trochu mléka, petrželka

Z rozpůlené hlavy vyjmeme mozeček a hlavu dobře očistíme. Omytou hlavu a vnitřnosti vložíme do osolené vody, nechá¬me povařit, přidáme kořenovou zeleninu a cibuli (mrkve dá-váme velmi malé množství, aby nebyla polévka sladká), za¬hustíme světlou jíškou. Dobře povařenou polévku procedí¬me, vložíme do ní odblaněný a udušený mozeček, na kostič¬ky nakrájené vnitřnosti, okořeníme mletým muškátovým kvě¬tem. Před podáním vlijeme do polévky v trošce mléka roz¬kvedlaný žloutek a přidáme rozsekanou zelenou petrželku. Do polévky můžeme zavařit houskové nebo slaninové kne¬dlíčky nebo nočky či podat s osmaženou houskou.

ROŽNĚNÍ JEHNĚTE – (OVCE, BERANA)

• Ujasněte si počet účastníků. Počítejte 30 až 50 dkg masa v syrovém stavu na jednoho dospělého účastníka (horní hranici však volte individuálně)
• Použijte nelépe beránka masného plemene
• Z beránka o živé váze 38 Kg získáte jateční trup o váze cca 18 -24 Kg (s kostmi) to je asi 20 - 30 dobrých porcí.
• Beránka můžete i naplnit
• Jat. trup berana musíte alespoň 3 - 5 dnů předem nakořenit směsí soli, česneku, oregána, oleje, pepře a papriky (nebojte se použít fantazii)
• Uložte v chladnu , otáčejte, polévejte a hlídejte
• Pokud nemáte možnost použít speciální troubu na rožnění , rožněte na roštu přímo nad ohništěm
• Spalte spoustu dřeva ( z listnáčů, nejlépe buk), až jámu naplníte žhavým popelem
• Vložte berana dobře zabaleného v alobalu cca 70 - 90 cm nad oheň
• Pomalu přikládejte a stále otáčejte asi 3 - 4,5 hodiny, pečte pomalu, dbejte aby žár byl všude stejnoměrný, zejména pod kýtami a krkem
• Odbalte alobal. Pozor, odchytněte z alobalu výpek (šťávu)
• Dále opékejte až povrch zezlátne
• Dobrou chuť

Kontaktujte nás
Kde nás najdete
Dědina 733 Ostrožská Nová Ves 687 22
© 2015 - ukusaku.cz, Tvorba www stránek | Machin.cz